2019
2019 Michigan State Championships ~ 455
Entries
Battle Creek Mi. Kellogg Arena
Tournament Director - Steve Pettis
SuperMatch: Matt Bourdon vs Joseph Drellack - 1st: Joseph Drellack
6 Man Round Robin: 1st – Matt Bourdon, 2nd – Aaron Duncan, 3rd – Storm
Stapleton, 4th – Harley Roberts, 5th – Brandon Sellers, 6th – Sam Stapleton
Kids Right Hand Light: 1st – Payton Ballinger, 2nd – Hunter Peiffer, 3rd
– Benjamin Louivie
Kids Right Hand Heavy: Gavin Hintgen, 2nd – James Schaub, 3rd – Daniel
Derbedyenyev
Kids Left Hand Heavy: 1st – Gavin Hintgen, 2nd – Timber Bourdon, 3rd –
Daniel Derbedyenyev
Teens Right Hand Light: 1st – Cole Kasper, 2nd – Nolan Sellwood, 3rd –
Jack Langyans
Teens Right Hand Heavy: 1st – Alex Vanderwilp, 2nd – Remington Avery,
3rd – Caylin Kirk
Teens Left Hand: 1st – Remington Avery, 2nd – Cole Kasper, 3rd – Corey
Berget
Teen Girls Right Hand: 1st – Caylin Kirk, 2nd – Lily Fullbright
Novice Right Hand 75kg: 1st – Cole Kasper, 2nd – John Diffon, 3rd –
Anthony Swanson
Novice Right Hand 90kg: 1st – Cullen Frick, 2nd – Tucker Slocum, 3rd –
Joseph Christofferson
Novice Right Hand 110kg: 1st – Sam Fritz, 2nd – Anthony Foss, 3rd –
Daniel Gould
Novice Right Hand 110+kg: 1st – Jesse Cummings, 2nd – Daniel Welch, 3rd
– Travis Pickering
Men Right Hand 65kg: 1st – Harley Roberts, 2nd – Scott Harris, 3rd –
Wade Mollahan
Men Right Hand 70kg: 1st – Dan Blanchard, 2nd – Matt Bourdon, 3rd –
Brandon Sellers
Men Right Hand 80kg: 1st – Josh Koenig, 2nd – Brock Isola, 3rd – Derick
Johnson
Men Right Hand 90kg: 1st – Joel Hudik, 2nd – Scott Hazelwood, 3rd –
Devinlee Brown
Men Right Hand 100kg: 1st – Dan Whittle, 2nd – Scott Ballinger, 3rd – Bo
Olosen
Men Right Hand 110kg: 1st – Pavlo Derbedyenyev, 2nd – Scott Ballinger,
3rd – Paul Talbott
Men Right Hand 110+kg: 1st – D.J. Fenton, 2nd – Robert Bishop, 3rd –
Chris Gellings
Men Masters Right Hand 75kg: 1st – Brad Paddock, 2nd – Dan Louwsma, 3rd
– Christopher Louive
Men Masters Right Hand 90kg: 1st – Sterling Miles, 2nd – Dariusz Zentak,
3rd – Rick Firsich
Men Masters Right Hand 110kg: 1st – Mike West, 2nd – Matt Kern, 3rd –
Richard Calero
Men Masters Right Hand 110+kg: 1st – Robert Wimbley, 2nd – Kent Damore,
3rd – Daryl Ingersoll
Women Right Hand 72kg: 1st – Tyann Hintgen, 2nd – Kristina Hall, 3rd –
Jamie Kirk
Women Right Hand 72+kg: 1st – Martha Swick, 2nd – Lori Pow, 3rd –
Jaclynn Stonehocker
Men Novice Left Hand 75kg: 1st – John Diffin, 2nd – Cole Kasper, 3rd –
John Deason
Men Novice Left Hand 90kg: 1st – Joseph Christofferson, 2nd – Tucker
Slocum, 3rd – Arlan Greer
Men Novice Left Hand 110kg: 1st – Sam Fritz, 2nd – Anthony Foss, 3rd –
Daniel Gould
Men Novice Left Hand 110+kg: 1st – Gerald Johnson, 2nd – Jesse Cummings,
3rd – Travis Pickering
Men Left Hand 65kg: 1st – Ean Eisenzimmer, 2nd – Harley Roberts, 3rd –
Hunter Avery
Men Left Hand 70kg: 1st – Dan Blanchard, 2nd – Kevin Palko, 3rd – Brandon
Sellers
Men Left Hand 80kg: 1st – Michael Barrett, 2nd – Josh Koenig, 3rd –
Tucker Slocum
Men Left Hand 90kg: 1st – John Gist, 2nd – Bill Ballinger, 3rd – Denny
Elliott
Men Left Hand 100kg: 1st – Paul Talbott, 2nd – Scott Ballinger, 3rd –
Brent Rakers
Men Left Hand 110kg: 1st – Scott Ballinger, 2nd – Paul Talbott, 3rd –
Brian Desormo
Men Left Hand 110+kg: 1st – Alex Russ, 2nd – D.J. Fenton, 3rd – Robert
Bishop
Men Masters Left Hand 75kg: 1st – Brad Paddock, 2nd – John Diffon, 3rd –
Dan Louwsma
Men Masters Left Hand 90kg: 1st – Rick Firsich, 2nd – Darrell Steffenson,
3rd – Randy Britton
Men Masters Left Hand 110kg: 1st – Richard Calero, 2nd – Roberto
Castillo, 3rd – Tim McMaster
Men Masters Left Hand 110+kg: 1st – Billy Kirk, 2nd – Kent Damore, 3rd –
Daryl Ingersoll
Women Left Hand 72kg: 1st – Tyann Hintgen, 2nd – Kristina Hall
Women Left Hand 72+kg: 1st – Lori Pow, 2nd – Samantha Hammontree, 3rd –
Jaclynn Stonehocker
Teams: 1st – Armsby JC, 2nd – Michiganders, 3rd – QC Armsports