2018
2018 MICHIGAN STATE ARMWRESTLING CHAMPIONSHIP
AUGUST 25, 2018 Kellogg Arena, Battle Creek, Michigan
Tournament Director - Steve Pettis
Kids Small Right Hand: 1st Trenton Elliott, 2nd Kael Weston, 3rd Katrina
Derbedyenyev
Kids Medium Right Hand: 1st Dmitry Derbedyenyev, 2nd Timber Bourdon, 3rd
Hunter Douglas
Kids Large Right Hand: 1st Logan Smith, 2nd Erica Lancaster, 3rd Daniel
Derbedyenyev
Teens Small Right Hand: 1st Corey Berget, 2nd Brayden Ramnarine, 3rd Ty
Halsey
Teens Large Right Hand: 1st Jack Langejans, 2nd Remington Avery, 3rd
Michael Rigato
Teens Open Left Hand: 1st Remington Avery, 2nd Jack Langejans, 3rd Corey
Berget
Novice Left Hand 75kg: 1st Caleb Rought, 2nd Hunter Avery, 3rd Aaron
Duncan
Novice Left Hand 90kg: 1st Daniel Louwsma, 2nd Brandon Stevens, 3rd
Michael Dickey
Novice Left Hand 90+kg: 1st Drew Doan, 2nd Anthony Jones, 3rd Dan Garcia
Men Left Hand 70kg: 1st Matt Bourdon, 2nd Joe Drelleck, 3rd Brandon
Sellers
Men Left Hand 80kg: 1st Chris Gobby, 2nd Dan Blanchard, 3rd Josh Haneland
Men Left Hand 90kg: 1st Joel Hudik, 2nd Roger Cunningham, 3rd Dan Stiver
Men Left Hand 100kg: 1st Pavlo Derbedyenyev, 2nd Jarrod Rose, 3rd Chris
Gellings
Men Left Hand 110kg: 1st Joe Galgoci, 2nd Mark Wilson, 3rd Drew Doan
Men Left Hand 110+kg: 1st Robert Bishop, 2nd Ken Damore, 3rd Daryll
Ingersoll
Men Masters Left Hand 75kg: 1st Matt Bourdon, 2nd Brad Paddock, 3rd Danny
Pacola
Men Masters Left Hand 90kg: 1st Chris Gobby, 2nd Troy Stuhan, 3rd Danny
White
Men Masters Left Hand 90+kg: 1st Kent Damore, 2nd Bull Huber, 3rd Daryl
Ingersoll
Women Left Hand 73kg: 1st Rayne Pacola, 2nd Shawna Feist
Women Left Hand 73+kg: 1st Samantha Lancaster, 2nd Meghan Lambert, 3rd
Daun Bieda
Men Novice Right Hand 75kg: 1st Hunter Avery, 2nd Jack Langejans, 3rd
Aaron Duncan
Men Novice Right Hand 90kg: 1st Brock Isola, 2nd Brandon Stevens, 3rd
Travis Allen
Men Novice Right Hand 90+kg: 1st Dan Garcia, 2nd Drew Doan, 3rd Khaled
Shakfe
Men Right Hand 70kg: 1st Joe Drelleck, 2nd Harley Roberts, 3rd Matt
Bourdon
Men Right Hand 80kg: 1st Jake Houston, 2nd Chris Gobby, 3rd Brock Isola
Men Right Hand 90kg: 1st Gabe White, 2nd Dan Stiver, 3rd Joel Hudik
Men Right Hand 100kg: 1st Jarrod Rose, 2nd Pavlo Derbedyenyev, 3rd Chris
Gellings
Men Right Hand 110kg: 1st Mark Wilson, 2nd Jeremy Boyd, 3rd Mike
Hojanecki
Men Right Hand 110+kg: 1st Robert Bishop, 2nd Pavlo Krasnov, 3rd Daryl
Ingersoll
Men Masters Right Hand 75kg: 1st Matt Bourdon, 2nd Brad Paddock, 3rd Neil
Moore
Men Masters Right Hand 90kg: 1st Chris Gobby, 2nd Jerame Dees, 3rd Sam
Rucker
Men Masters Right Hand 90+kg: 1st Robert Bishop, 2nd Daryl Ingersoll, 3rd
Bull Huber
Women Right Hand 73kg: 1st Shawna Feist, 2nd Rayne Pacola
Women Right Hand 73+kg: 1st Samantha Lancaster, 2nd Martha Swick, 3rd
Daun Bieda
Teams: 1st The A Team, 2nd Woodstock Harley/Chicago Chaos, 3rd Team SHP,
4th Northern Michigan Pullers
3 Man Round Robin: 1st Gabe White, 2nd Dan Stiver, 3rd Roger Cunningham
2018
NASF North American Snow Festival Armwrestling Championships
Super matches
Danny Pacola 2-0 over Brandon Sellers LH
Roger Cunningham 2-0 over Jamie Lambert RH
Mens Right Novice
0-165lbs 1st- Eric Crespo, 2nd- Grant Bungy
198lbs 1st- Mike Steinman, 2nd- Eric Crespo, 3rd- Jeff Parker
198lbs-up 1st- Jamie Lambert, 2nd- Nolan Speer, 3rd- Brandon
Kalirn
Mens Left Novice
0-165 1st- Danny Pacola, 2nd- Eric Crespo, 3rd- Ryan Whitelock
198lbs 1st- Jeff Parker, 2nd- Brian Weston, 3rd- Eric Crespo
198lbs-up 1st- Nolan Speer, 2nd- Anthony Foss, 3rd- Justin
Besmer
Mens Right Open
154lbs 1st- Matt Bourdon, 2nd-Steve Utter, 3rd- Jesse Utter
176lbs 1st- Dan Blanchard, 2nd- Matt Bourdon, 3rd- Brandon
Sellers
198lbs 1st- Mike Steinman, 2nd- Troy Stuhan
242lbs 1st- Roger Cunningham, 2nd- Andy Allbee, 3rd- Troy
Stuhan
242lbs+ 1st- Dave Cox, 2nd- Rod Sellers, 3rd- Daryl Ingersoll
Mens Left Open
154lbs 1st- Matt Bourdon, 2nd- Danny Pacola, 3rd- Jordan
Oudman
176lbs 1st- Dan Blanchard, 2nd- Matt Bourdon, 3rd- Brandon
Sellers
242lbs 1st- Troy Stuhan, 2nd- Roger Cunningham, 3rd- Jeremy
Bickel
242lbs+ 1st- Daryl Ingersoll, 2nd- Rod Sellers, 3rd- Dan Bennett
Womens Right Open
1st- Meghan Lambert, 2nd- Dawn Bieda, 3rd- Rachel LaDuke
Womens Left Open
1st- Dawn Bieda, 2nd- Rachel LaDuke, 3rd- Meghan Lamber