2007 Results
ROUNDUP
ARMWRESTLING CHAMPIONSHIPS
September 15th , 2007
MEN'S LEFT HAND CLASSES
70kg
WOMEN'S OPEN RIGHT HAND CLASS
1st place - Jennifer Powell, 2nd place - Jenni Munson,
3rd - place -
Dina Morris
2007 MICHIGAN STATE CHAMPIONSHIPS
July 28, 2007
At the Ionia Free Fair
Ionia, MI
132 Entries
Tournament director- George Deible
Referee's - Steve Petis, George Deible, Alan Berget, Mike Bowling, Mike
Whorley
Score keeper - Amy Berget, Tara Bourdon.
PRO RIGHT CASH CLASSES
78kg - 1st place - Brad Bakhan, Mi. 2nd place - Robertas Prozivalskis,
Il
5 entries 3rd place - Kyle Knapp, Ut 4th
place - Mike Perez Mi.
95kg - 1st place - Dan Whittle, Ok. 2nd place - Rod Sellers,
Mi.
7 entries 3rd place - Jeremy Boyd, MI. 4th
place - Greg Wilson Il.
95+kg - 1st place - Mike Bowling, Oh. 2nd place - John Creekmoore,
Mi.
6 entries 3rd place - Robert Bishop, Mi. 4th
place - Larry Klein Mi.
PRO LEFT CASH CLASSES
95+kg - 1st place - Robert Bishop, Mi. 2nd place - Mike Bowling, Oh
6 entries 3rd place - John Creekmoore,
MI. 4th
place - Robertas Prozivalskis, IL
MEN'S RIGHT HAND CLASSES
63kg - 1st place - Scott White, Mi. 2nd place - Matt Bourden , Mi.
6 entries 3rd place - Steve Atwood, MI. 4th place - Troy
Cressman
70kg - 1st place - Alan Berget, Mi. 2nd place - Dan Blanchard, Mi
6 entries 3rd place - James Runyon, In. 4th place -
Rolando Flores, Mi.
78kg -1st place - Brad Bakhan, Mi. 2nd place - Robertas Prozivalskis, Il
11 entries 3rd place - Danny Short, Mi. 4th place -
Carl Novak, Mi.
86kg - 1st place - Greg Wilson Il. 2nd place - Valdas, Il.
10 entries 3rd place - Ben White, Mi. 4th place -
Phillip Lange, Mi.
95kg - 1st place - Nick Hill, Mi. 2nd place - Mike Otey, Mi.
9 entries 3rd place - Zeth Bowerman, Mi. 4th place - Dan
Kekstadt, Mi.
105kg - 1st place - John Creekmore, Mi. 2nd place - Mark Klein, Mi.
4 entries 3rd place - Jerry Chitwood, 4th place -
Dan White Jr.
105+kg - 1st place - Robert Bishop, MI. 2nd place - Michael Knill, MI.
5 entries 3rd place - Brian Bowerman, MI. 4th place
- Dan Bennett, MI.
WOMEN'S RIGHT HAND CLASSES
67kg - 1st place - Megan Short, 2nd place - Samantha Bourdon
67+kg - 1st place - Margie Bartz,
.
MEN'S LEFT HAND CLASSES
70kg - 1st place - James Runyon, In. 2nd place - Drew Dominique, IN.
6 entries 3rd place - Matt Bourdon, Mi. 4th place - Alan Berget,
Mi.
78kg - 1st place - Scott Hazelwood, MI. 2nd place - Robertas Prozivalskis,
Il
6 entries 3rd place - Nick Bowerman, MI. 4th place - Kyle
Knapp, Ut
86kg - 1st place - Valdas, IL. 2nd place - Dan Vertalka, MI.
6 entries 3rd place - Greg Wilson, Il. 4th place -
Phillip Lange, MI.
95kg - 1st place - Robert Knapp, Mi. 2nd place - Jeremy Boyd,
Mi.
8 entries 3rd place - Nick Hill, MI. 4th place - Aaron Easter
95+kg - 1st place - Robert Bishop, Mi. 2nd place - John Creekmore, Mi.
4 entries 3rd place - Corey Sanborn, MI. 4th place -
Dan Bennett, Mi.
WOMEN'S LEFT HAND CLASSES
Open - 1st place - Margie Bartz
TEAM COMPETITION 3 entries
1st place - TEAM S.H.P, 102 Pts, 2nd place - Hit Squad,
42 Pts, 3rd
place - White Pullers , 3734 Pts
JUNIOR RIGHT HAND CLASSES
20 entries
BOYS & GIRLS
AGES 5 & under - 1st place - Chleo Blanchard,
AGES 6 - 9 - 1st place - Trevor Piggott, 2nd place-Bryan Medina, 3rd place-Talor
Zambrano
AGES 10 - 12 - 1st place - Molly DeJohn, 2nd place - Trenton Zambrano, 3rd
place - Brandon Bush
AGES 13 - 17
BOYS
57kg - 1st place - Cory Crews
70kg - 1st place - Samual Bowling, 2nd place - Bryce Whittle, 3rd place -
Jacob Thompson
86kg - 1st place - Phillip Lange, 2nd place - Josh Echlich, 3rd place
- Ryan Hanacek
86+kg - 1st place - Kyle Bowerman
GIRLS
57kg - 1st place - Samantha Bourdon, MI.
57+kg - 1st place - Ashley Blanchard,
2nd place - Samantha Bourdon, MI.
Sparta Town & Country Days
ARMWRESTLING CHAMPIONSHIPS
July 14th, 2007
Sparta, MI.
MEN'S RIGHT HAND CLASSES
70kg
- 1st place - James Ryan 2nd place -
Troy Stuhan,
3rd - Dan Blanchard
78kg - 1st place - Brad Bakhan, 2nd place -
MEN'S LEFT HAND CLASSES
70kg
-
1st place -
James Ryan 2nd place -
Dan Blanchard,
3rd - Troy stuhan
78kg - 1st place - James
Ryan, 2nd place -
Matt Bourdon,
3rd - Dan Blanchard
86kg
- 1st place - Arnold Storms,
2nd place -
Zeth Bowerman,
3rd -
Chad Momber
Boys
4 - 6
1st place -
Kevin Niswanger,
2nd place - James Bishop, 3rd Place - Austin Emmorcey
7 - 9
1st place -
Nathan Robbins,
2nd place - Keeghan Jackson, 3rd Place - Kody Carter
10 - 12
1st place -
Anthony Sudinski, 2nd place - Colton Carroll, 3rd Place
- Brandon Vandyke
13 - 15
1st place -
Cody Falan,
2nd place - John Ehlich,
3rd Place -
Matt Fisk
16 - 17
1st place -
Phillip Lange,
2nd place - Ryan Klein,
3rd - Joshua Ehlich
Girls
4 - 6
1st place - Jessica
Bishop, 2nd place - Chleo Blanchard, 3rd Place - Alex
Tompkins
7 - 9
1st place - Courtney
Granger, 2nd place - Savannah Cressman, 3rd Place - Alex
Gaastra
10 - 12
1st place -
Kaeleigh Bont, 2nd place - Brandy Morris, 3rd place - Kyla Emmorcy
13 - 15
1st place -
Erin Brecken,
2nd place - Katie Carroll, 3rd Place - Smantha
Bourdon
16 - 17
TBA
VERN LANGE BENEFIT
ARMWRESTLING TOURNAMENT
JUNE 16th, 2007
THREE OAKS, MI.
88 Entries
We Raised $1833.00 between donations from Nationals and the Vern Lange Benefit
tournament.
Vern & Tammy want to thank everyone for all the help.
Refs - Steve Pettis, George Deible, Shane Binversie, John Creekmoore
M/C - Alan Berget
MEN'S RIGHT HAND
OPEN CLASSES
63kg - 1st place - Matt
Bourden,
2nd place -
Steve Atwood
70kg
-
1st place - James Runyon, 2nd place -
Dan Blanchard
78kg - 1st place - Robertas
Prozivalskis, 2nd place -
Alan Berget
86kg - 1st place -
Robertas
Prozivalskis, 2nd place -
Zeth Bowerman
95kg - 1st place -- Rimas, 2nd place - Jeremy Boyd
95+kg - 1st place -
Rob Graham,
2nd place -
Robert
Bishop
MEN'S LEFT HAND
OPEN CLASSES
70kg
-
1st place -
Dan Blanchard, 2nd place -
James Runyon
78kg - 1st place - Robertas
Prozivalskis, 2nd place -
BJ Estep
86kg - 1st place -
Robertas
Prozivalskis, 2nd place -
Zeth Bowerman
95kg - 1st place -
Robertas
Prozivalskis, 2nd place
-
Rimas
95+kg - 1st place -
Robert
Bishop, 2nd place -
Craig Wirth
WOMEN'S OPEN RIGHT HAND CLASS
1st place -
Kristina, 2nd place -
Amy
Estep
WOMEN'S OPEN LEFT HAND CLASS
MEN'S RIGHT HAND
NOVICE CLASSES
78kg - 1st place -
MEN'S
LEFT HAND NOVICE CLASSES
CITY
LITES V
ARMWRESTLING CHAMPIONSHIPS
April 14th, 2007
White Cloud, MI.
MEN'S LEFT HAND CLASSES
70kg
WOMEN'S OPEN RIGHT HAND CLASS
1st place - Jessica Beeny, 2nd place - Baylee Drown,
ROUNDUP ARMWRESTLING CHAMPIONSHIPS
MEN'S LEFT HAND CLASSES
70kg
WOMEN'S OPEN RIGHT HAND CLASS
1st place - Crystal Shotko, 2nd place - Baylee Drown,
3rd - place -
Desiree Scharfone